Започва ловният сезон на пернат дивеч

В десетката

Днес се открива ловният сезон за пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина. Забранено е използването на електрически звукопроизвеждащи устройства, живи птици за примамка и ловни соколи, както и ловни хрътки и други непозволени средства и методи за ловуване. Всеки ловец трябва да притежава редовен ловен билет, както и разрешително за отстрел за съответната дата.

Заради африканската чума по свинете 104 ловни дружинки в страната ще бъдат ограничени в ловните дейности, заяви във Велико Търново заместник-министърът на земеделието Атанас Добрев. От аграрното министерство призоваха ловците да спазват мерки за дезинфекция.

2975 са ловните дружинки в страната и на тях се разчита за намаляване на популацията на дивите прасета, които са преносител на африканската чума по свинете. В районите, където няма констатирани случаи на заболяването, няма ограничения за лова, посочи заместник-министърът на земеделието Атанас Добрев и призова ловците: „След приключване на ловния излет да си почистят ловните обувки, да ги измият с вода и сапун и да измият на най-близка автомивка с вода гумите на високопроходимите автомобили, с които са излезли на ловни излети“.

Заместник-министърът посочи, че на официалната страница на Изпълнителна агенция по горите ежедневно се актуализира списъкът с ловни участъци и територии, на които е ограничено ловуването предвид на установени случаи на заразени диви прасета с АЧС.

Атанас Добрев информира, че в ход е предложение за промяна в Закона за лова и опазване на дивеча, с което да може груповия лов на дива свиня да започне с две седмици по-рано и да приключи два месеца след обичайния срок.

Държавните горски стопанства продължават да поставят капани за диви прасета, като до сега в тях са хванати 70 животни, които се унищожават. Няма констатирани случаи на чума по дивите прасета в трите национални парка в страната, увериха властите.

Ловуването за дребен дивеч се извършва в събота и неделя и дните, обявени за национални празници. За спазване изискванията на Закона за лова всяка година се правят проверки от съответните институции, като се следи да не се превишават дневните норми за отстрел и да не се използват забранени устройства.

Заради очакваното засушаване и високите температури през август се забранява и паленето на огън в горите.

В края на лова всеки трябва да дезинфекцира обувките, облеклото и автомобила си, за да не се пренася вируса на АЧС от една територия в друга. Остатъците от храна и опаковки от различни продукти да не се изхвърлят сред природата, а да се прибират от ловуващите.